Правила використання пестицидів та агрохімікатів у народному господарстві

03.06.2024

Діяльність сільськогосподарських підприємств в Україні, а також фізичних осіб у сфері вирощування рослинної продукції у силу своїх особливостей є одним із найризикованіших видів підприємницької діяльності. Попри те ця галузь останні роки надзвичайно стрімко розвивається. Відтак, існує чимало ризиків, з якими стикаються у своїй діяльності як сільськогосподарські підприємства, застосовуючи хімічну обробку угідь, так і звичайні громадяни.

Законодавство України по застосування пестицидів складається з однойменного закону «Про пестициди і агрохімікати», Закону України «Про захист рослин» та відомчих наказів, основними з яких є Державні санітарні правила Міністерства охорони здоров’я України, затверджені наказом № 1 від 03.08.1998 року про «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.96 № 382 та інші.

Тож кожен, хто при здійсненні сільськогосподарської діяльності використовує хімічну обробку, зобов’язаний  знати вимоги вказаних правових актів.

До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності посвідчення про спеціальну підготовку та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами. Усі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються у спеціальних журналах.

Роботи з пестицидами проводяться у ранні (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 °C.

У зоні роботи з пестицидами необхідно обладнати місця для відпочинку і споживання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 м від межі застосування пестицидів.

Також встановлено, що завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Роботи з пестицидами та агрохімікатами необхідно проводити в захисному одязі, масці, окулярах. Уникати контакту зі шкірою, а також вдихання аерозольних краплин. Для виготовлення робочого розчину не використовувати харчовий посуд. Під час роботи не пити, не споживати їжу.  Після роботи вимити руки та обличчя з милом. У разі потрапляння пестицидів і агрохімікатів в очі – промити їх великою кількістю чистої води. При попаданні на шкіру – зняти забруднений одяг і ретельно промити уражені частини тіла водою з милом. При потраплянні препарату в шлунково-кишковий тракт, викликати блювоту (але лише у осіб, що знаходяться при свідомості), прийняти активоване вугілля і негайно звернутися до лікаря.

Не допускати потрапляння пестицидів і агрохімікатів в каналізаційну систему, річки та інші водоймища.

 

Черкаське районне

управління Головного

управління Держпродспоживслужби

в Черкаській області

гід дія
дія центрів 1 1
безбарєрність
Join Us Facebook
звернення гр
гаряча лінія

АРХІВ НОВИН