ПОРЯДОК СПАДКУВАННЯ ПІД ЧАС ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

29.09.2022

У зв’язку із збройною агресією росії проти України відбулись деякі зміни в законодавстві, які спрощують порядок спадкування. Детальніше про такі зміни та як вступити у спадщину протягом дії воєнного стану, розповідає  юристка Черкаського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Маргарита Якименко.

Як відомо, право на спадкування виникає у спадкоємців у день смерті особи або в день, з якого вона оголошується померлою за рішенням суду. За загальним правилом, нотаріус заводить спадкову справу за місцем останнього проживання померлого. У випадку, коли така інформація відсутня, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Якщо спадкоємець постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини та протягом встановленого строку не відмовився від прийняття спадщини, він вважається таким, що її прийняв.

В умовах воєнного стану, коли чимало людей вимушено покинули свої домівки, а деякі території України перебувають під тимчасовою окупацією, Уряд спростив процедуру спадкування – зацікавлені особи мають право звернутися до будь-якого нотаріуса України для заведення спадкової справи, незалежно від останнього місця проживання померлого.

Зміни в чинному законодавстві також відбулись щодо строків прийняття спадщини. Так, відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 “Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану” перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття, який за законом становить 6 місяців, зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Тобто, звернутись до нотаріуса для прийняття або для відмови від її прийняття, можливо на всій території України, де діють органи нотаріату, незалежно від місця відкриття спадщини, з урахуванням змін у перебігу строку для вчинення зазначених дій.

 

Для отримання роз’яснень та консультацій з правових питань, а також для захисту своїх прав, звертайтесь до юристів системи безоплатної правової допомоги.

 

м. Черкаси:

  • за телефонами: (0472) 33 32 28, 0 800 213 103;
  • за допомогою e-mail: cherkasy1.cherkasy@legalaid.ck.ua;
  • особисто: вул. Гоголя, 221.

м. Чигирин:

  • за телефонами: (04730) 2 57 40, 0 800 213 103;
  • за допомогою e-mail: cherkasy1.cherkasy@legalaid.ck.ua;
  • особисто: вул. Богдана Хмельницького, 26.
гід дія
дія центрів 1 1
безбарєрність
Join Us Facebook
звернення гр
гаряча лінія

АРХІВ НОВИН