Відновлення документальних та фактичних перевірок під час воєнного стану

06.10.2023

Із 1 серпня 2023 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2023 № 3219-ІХ змінено окремі вимоги Податкового кодексу України щодо проведення податкових перевірок, зокрема планових, позапланових і фактичних.

Документальні планові перевірки

Тимчасові додаткові правила проведення документальних планових перевірок визначено у новому п. 69.35 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Так, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені лише:

1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.

Для решти платників податків продовжує діяти мораторій.

Планові перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, поновлюються на невикористаний строк (п. 69.35 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Зрозуміло, що мова йде про перевірки тих платників податків, для яких скасовано мораторій на перевірки.

Оновлений план-графік оприлюднюють на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, у якому було затверджено такий оновлений план-графік.

Планові перевірки можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка.

Але при цьому діють загальні вимоги щодо допуску до перевірки – платнику податків (його представнику) надіслано (вручено) про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Це має бути здійснено не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки.

Також мають бути виконані вимоги щодо наявності безпечних умов для проведення перевірки, які вказані у п. 69.21 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, тобто як і щодо позапланових перевірок.

Для планових перевірок, як і для позапланових, передбачено можливість їх зупинення, якщо відсутні безпечні умови для проведення перевірки або платником податків подано вмотивовану заяву про зупинення документальної перевірки. Зупинення відбувається на підставі наказу керівника (його заступника або уповноваженої особи) податкового органу, копію якого надсилають платнику податків до його електронного кабінету.

Фактичні перевірки

Головні зміни, які стосуються фактичних перевірок, полягають у тому, що для їхнього проведення мають забезпечуватися безпечні умови, як і у випадку проведення документальних перевірок. Ці умови вказані в п. 69.21 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. У разі їх відсутності перевірка не може бути проведена.

Щодо підстав для проведення фактичної перевірки, то вони не змінюються, тобто продовжує діяти п. 80.2 ПКУ.

Також ПКУ передбачає можливість зупинення фактичної перевірки, якщо відсутні безпечні умови для її проведення або платником податків подано вмотивовану заяву про зупинення фактичної перевірки (п. 69.21 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

 

гід дія
дія центрів 1 1
безбарєрність
Join Us Facebook
звернення гр
гаряча лінія

АРХІВ НОВИН