25 грудня в Україні та світі відзначають Різдво Христове. Це свято вважається одним з найважливіших для вірян, бо саме в цей день народився Син Божий.
Вітаємо з чарівним святом Різдва! Щоб у це дивовижне свято у вашій душі запанував спокій, а в серці – віра та любов. Бажаю вам Божої благодаті, міцного здоров’я та багато енергії для нових звершень. Нехай це світле та чудове свято принесе те, про що мріють усі українці – перемогу ЗСУ, настання миру та повернення додому всіх наших захисників! Христос народився – славімо Його!
Народні прикмети
- Якщо сьогодні розіб’ється посуд, то в наступному році в родині буде багато сварок.
- Якщо на вулиці тепло, то весна прийде нескоро.
- Якщо на небі побачите багато зірок, то в наступному році буде гарний врожай.
- Якщо кіт довго спатиме, то скоро прийдуть морози.
Різдво – свято, яке шанували понад усе
Найперше наші пращури перед Різдвом білили хату, розмальовували комин, а також купували новий посуд: макітри, миски, горщики тощо. Після цього наставала черга вишивання одягу для всієї родини та прикрашання оселі. Кожен елемент декору мав глибоке символічне, ба навіть сакральне значення, і предки вірили, що з ними помешкання перетворюється на особливий, майже магічний простір, відкритий для світла та благодаті.
Прикраси для оселі на Різдво: які українські традиції передають з покоління в покоління
Шанувати традиції не просто цікаво – це можливість відкрити для себе новий світ та наповнити власний простір символами та оберегами, які прийшли до нас крізь віки.
Дідух
Слово “дідух” походить від словосполучення “дух дідів”, мовилося про увесь рід та захисників оселі. Він був головною окрасою кожної домівки. Уявити святкування Різдва без дідуха було просто неможливим. Згідно з повір’ями, на Різдво душі предків прилітають додому та сідають на гілочках солом’яного дідуха. Тому сніп був не просто символом врожаю та добробуту, а й виражав повагу до попередніх поколінь.
Робили обрядовий сніп з жита: з першого або останнього обжинкового снопа у полі. Після жнив його приносили додому та зберігали до свят у клуні. Розмірами він не поступався сучасним ялинкам – в середньому висота дідуха становила 1,5 – 2 метри. Зараз можна побачити дідухів на будь-який смак, головне – не стримувати свою фантазію та пам’ятати про подвиги, які здійснили минулі покоління для того, аби передати свої традиції нам.
Павук
Павуком заведено називати невелику дерев’яну геометричну конструкцію. Наші предки через неї виражали будову Всесвіту, принаймні так припускають історики.
Підвішувати павука потрібно на тоненькій ниточці під стелею у такий спосіб, щоб він обертався навколо своєї осі. Також наші предки вважали, що ці прикраси відганяють злих духів, а якщо до них випадково доторкнутися, то це гарна прикмета, і незабаром у житті станеться щось хороше.
Свічник-трійця
Свічки та вогонь завжди були для українців сакральними. Не дивно, що й для Різдва існував спеціальний свічник-трійця. Робили його з дерева або кераміки, і цей декор просто-таки уособлює дух українського Різдва.
Декорувати свічники можна на свій смак, головне – дотримуватися християнських та власних історичних мотивів. Цей атрибут символізує сімейний затишок та гармонію, а свічки горять впродовж свят всього зимового циклу.
Зірка
Традиційний атрибут колядників, без якого неможливо уявити різдвяну оселю! Найбільш поширена форма – восьмикутна, і нести її під час коляди було за честь, адже вручали її найгарнішому та найсправнішому парубку.
Зазвичай зірок робили кілька – одну на коляду, решту для варти у “почесному кутку”. Зірка символізувала звістку про народження Ісуса, тож усі намагалися зробити її пишною та яскравою.
Янголи
Тим, хто безпосередньо приносив звістку про народження Месії, також надавалося почесне місце у традиції святкування. Фігурки янголят були обов’язковим оздобленням на свято, і чим більше їх було – тим краще.
Робили їх як правило з дерева або сіна, розмальовуючи в білий колір, який символізує чистоту та гармонію. Втім, була й інша форма виконання цього елемента декору, про який зараз і розповімо.
Витинанка
Дещо пізніша, але не менш традиційна форма святкового оздоблення оселі. Папір дав можливість легко виготовляти не тільки фігурки янголів, а й цілі різдвяні сюжети.
Різноманітними симетричними зображеннями було заведено прикрашати піч, стіни та вікна. І так, сучасні трафарети – “молодші родичі” витинанок. Робити їх не тільки просто, а й цікаво, а ще це просто фантастична можливість провести час з дітьми та залучити їх до створення різдвяної казки.
Гірлянди з соломи
Сьогодні гірлянди асоціюються з яскравими вогниками, але так було не завжди. Наші предки не сиділи склавши руки, очікуючи на винахід електрики, та робили гірлянди власними руками. І так, солом’яні гірлянди навіть зараз виглядатимуть стильно та оригінально у будь-якій оселі.
Можна виготовити багато дрібних елементів та поєднати між собою, або ж використати окремо, як самостійну частину декору. Усе залежить від смаку та вподобань господаря та господині помешкання, але у будь-якому разі колоритність та автентика прикрас подарує відчуття різдвяного дива та зачарує кожного, хто увійде до оселі.
Традиційні прикраси до Різдва – це чудова нагода додати святу незабутніх моментів та прокласти місток між минулим та майбутнім, в яких українські побут, культура, звичаї та історія лунають однаково чарівно.
інформацію взято з сайту: https:/24tv.ua